FAQ

Skąd się bierze większa powierzchnia Domów Progresywnych?

Większą powierzchnię uzyskujemy dzięki zastosowaniu izolacji termicznej z pianki PIR, która posiada 2-krotnie lepsze parametry izolacyjne niż styropian czy wełna mineralna.
Standardowe ściany zewnętrzne Domów Progresywnych mają grubość 25 cm przy współczynniku przenikania ciepła: U = 0,12 W/m2K (dotyczy ściany: płyta warstwowa PIR 120 + 10 cm wełny mineralnej + 2 x płyta GK). Zadaj pytanie.
Ściany tradycyjnych domów są grubsze – mają 45 cm – a jednocześnie zapewniają gorszy współczynnik przenikania ciepła: U = 0,17 W/m2K (dotyczy ściany: 1 cm tynku gipsowego + 24 cm silikatu + 20 styropianu).

Czy ściany Domów Progresywnych są wytrzymałe?

Tak. Ściany i dachy Domów Progresywnych są wykonane z samonośnych płyt warstwowych mocowanych do konstrukcji stalowej. Budowa ma miejsce dopiero po dokładnym przeliczeniu wszystkich parametrów budynku przez uprawnionego projektanta. Między innymi z uwzględnieniem lokalnych obciążeń od wiatru i śniegu.

Czy Domy Progresywne są dobrze wygłuszone?

Izolacja akustyczna to jeden z naszych priorytetów. Dlatego pomiędzy płytami warstwowymi a stalową konstrukcją nośną mocujemy odpowiednie uszczelki, które tłumią drgania od obciążeń zewnętrznych i użytkowych. Dodatkowe wygłuszenie zapewnia warstwa wełny mineralnej grubości 10 cm, płyta GK montowana od wewnątrz na ścianach i suficie, a także wylewka betonowa na stropie (w przypadku antresoli alternatywnie płyta OSB).

Co oznacza nazwa Domy Progresywne?

Domy Progresywne to domy rozwojowe, których zalety opierają się na trzech głównych filarach:
Maksymalne ciepło: jesteśmy w stanie uzyskać doskonały współczynnik przenikania ciepła (U = 0,08 W/m2K), zwiększając izolację termiczną PIR do grubości 200 mm. Ściany Domu Progresywnego mają wówczas grubość 32,5 cm (10 cm wełny + 2 x płyta GK) zamiast 25 cm, ale nadal mniej niż tradycyjne ściany murowane (45 cm). Na dziś taki współczynnik przenikania ciepła jest nieosiągalna dla standardowych technologii dostępnych na rynku.
Swobodne projektowanie wnętrza: przy standardowych wymiarach budynku nie musimy stosować słupów i wewnętrznych ścian nośnych. Dzięki temu możemy zaprojektować dowolny układ funkcjonalny pomieszczeń. Co więcej zmiany w projekcie możemy wprowadzać także wtedy, gdy już zamieszkasz w Domu Progresywnym (w przyszłości możesz przecież potrzebować innego rozkładu pokoi).
Swoboda projektowania dotyczy także okien – montując okna, nie musimy wstawiać elementów konstrukcyjnych. Pozwala nam to na wycinanie otworów okiennych na życzenie klienta.
Wygodna mobilność: domy przyszłości muszą uwzględniać zmiany cywilizacyjne i nowe trendy. Technologia Domów Progresywnych już dziś pozwala Ci na zmianę lokalizacji domu – a więc większości elementów domu wykorzystasz w nowym miejscu zamieszkania. Gwarantujemy Ci odzyskanie 70%* materiałów przy relokacji domu.
(*W przypadku zmiany lokalizacji, która wiąże się z większymi obciążeniami śniegiem i wiatrem, będziemy musieli wzmocnić konstrukcję budynku).

Czy wasze domy na zewnątrz mogą być pokryte tynkiem?

Choć ściany zewnętrzne nie wymagają dodatkowego wykończenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby elewacja Domu Progresywnego była otynkowana i pomalowana. Do ścian zewnętrznych montujemy wówczas styropian (wystarczy warstwa 3 cm), który następnie pokrywamy tynkiem. Elewacja domu może mieć dowolną fakturę i kolor.

Informacje o technologii

Czy Domy Progresywne są podobne do domów szkieletowych drewnianych i stalowych?

Tak, w pewnym zakresie. Domy Progresywne posiadają co prawda szkielet konstrukcyjny, ale nie musi być on „zagęszczony”. W domach szkieletowych drewnianych i stalowych, ale zimno-giętych, rozstaw elementów konstrukcyjnych waha się w przedziale 60-75 cm. My stosujemy słupy i ramy główne w rozstawie od 2,50 m do 3,50 m.

Ponadto charakterystyka szkieletu Domów Progresywnych umożliwia nam korzystanie z samonośnych płyt warstwowych jako izolacji ścian zewnętrznych, dachu i stropu. Dzięki temu gwarantujemy Ci ciągłą, a więc nieprzerwaną izolację bez mostków termicznych (izolacja tworzy wówczas tzw. termos). To więc druga istotna różnica między Domami Progresywnymi a wspomnianymi konstrukcjami szkieletowymi.

Czy stal jest dobrym materiałem na konstrukcję domu?

Konstrukcje stalowe są rozwiązaniem już stosowanym w budownictwie, także jednorodzinnym, np. w Niemczech czy miejscach narażonych na trzęsienia ziemi. Są więc technologią przetestowaną w praktyce, a jednocześnie wciąż udoskonalaną. Ich popularność wzrasta z roku na rok i z pewnością czeka je bardzo dobra przyszłość. Domy Progresywne, dzięki stalowej konstrukcji i ścianom z PIR, doskonale odpowiadają na współczesne trendy: oferują krótki czas realizacji, niskie koszty budowy i eksploatacji, w tym ogrzewania. Zapewniają także swobodne projektowanie wnętrza oraz mobilność i trwałość konstrukcji. Udzielamy na nią 50 lat gwarancji.

Jakie są główne zalety stosowania ścian z płyt poliuretanowych? 

Płyty warstwowe poliuretanowe (w skrócie PIR) to samonośne elementy ścian i dachu, które łączą w sobie trzy funkcje:
   -nośność: odpowiednik ścian murowanych
   -izolacyjność: odpowiednik warstwy styropianu lub wełny mineralnej
   -wykończenie zewnętrzne: odpowiednik tynku elewacyjnego 

Warstwę zewnętrzną ścian stanowi powłoka organiczna PE odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu połysku (dostępny także mat i pół-mat) uzyskujemy powierzchnię łatwą w utrzymaniu czystości. Wystarczy ją myć Karcherem.

Ekonomia i ekologia

Jaki jest czas budowy domu 70, 100 i 140 m2?

Czas budowy domu zależy głównie od tego, czy jest on parterowy, czy piętrowy.
W wersji podstawowej (dom wykończony od zewnątrz, bez instalacji oraz wyłożenia ścian płytami GK i wylewkami na posadzkach) realizacja trwa:
2-3 tygodnie dla domu parterowego,
3-4 tygodnie dla domu piętrowego,

Dodatkowo przeznaczamy:
4-8 tygodni na instalacje i wyłożenie płyt GK (dokładny czas zależy od stopnia skomplikowania robót)
4 tygodnie na fundamenty (tydzień na wykonanie oraz trzy tygodnie oczekiwania na pełną nośność betonu)

Czy Domy Progresywne to technologia ekologiczna?

Jak najbardziej. Zwłaszcza gdy porównamy je z tradycyjną technologią murowaną. 

Atest: płyty warstwowe jakich używamy (ściany i dach) mają atesty higieniczne wdane przez Państwowy Zakład Higieny (PZH). Te same płyty stosujemy m.in. do budowy zakładów przemysłowych, które produkują żywność i leki. 

Czystość: nasza technologia ogranicza do minimum ilość robót mokrych. Ma to z kolei wypływ na czystość działki (brak śladów po zaprawie), na której budowany jest dom. 

Ślad węglowy: generujemy niewielką ilość odpadów dzięki prefabrykacji elementów. Ograniczamy w ten sposób ilość śmieci, co w konsekwencji ma wpływ na niższy ślad węglowy.

Opcje i standardy budowy:

Czy budujecie domy na podstawie gotowych projektów?

Tak. Wystarczy, że prześlesz do nas plik z projektem lub link z Internetu. Na jego podstawie wycenimy koszt budowy domu w technologii Domu Progresywnego. Wyślij swój projekt.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt domu (do 150 m2) kosztuje 9 000 zł + 8% VAT.

Czy budujecie domy w wersji pod „klucz”?

Na ten moment oferujemy domy w dwóch wersjach:
podstawowej: więcej informacji tutaj
w stanie deweloperskim: więcej informacji tutaj

Czy dom może być piętrowy i czy może mieć piwnicę?

Jak najbardziej dom może być piętrowy.
Piwnicę możesz wykonać w technologii tradycyjnej we własnym zakresie, konsultując z nami jej projekt. Projektując ściany piwnicy uwzględnij fundamenty pod słupy domu. 

Czy oferujecie możliwość rozbudowy istniejących domów?

W tym wypadku potrzebna będzie szczegółowa analiza – zapraszamy do kontaktu.

Informacje dodatkowe:

Czy budujecie domy na terenie całej Polski?

Tak, choć ze względu na lokalizację naszej firmy nasi klienci pochodzą z Wielkopolski i województw ościennych. Mieszkasz dalej? Zapraszamy do kontaktu.

Czy mogę liczyć na pomoc przy formalnościach związanych z budową?

Zawsze możesz liczyć na naszych doradców w zakresie budowy domu. Na pewno przekażemy Ci wykaz formalności, które leżą po stronie inwestora.

Jakie gwarancje oferujecie na swoje domy?

50 lat na trwałość konstrukcji domu (w wersji cynkowanej ogniowo)
10 lat na szczelność dachu (warunkiem jest czyszczeni rynien i usuwanie zabrudzeń raz w roku)
5 lat na mechanizmy okien i pozostałe elementy budynku

Czy oferujecie doradztwo w zakresie finansowania budowy domu?

Na ten moment nie oferujemy doradztwa w zakresie finansowania budowy domu. Jeśli jednak uzależniasz od tego podpisanie umowy, skontaktuj się z nami.